ENKM Osobnosti Rudolf Ordelt

Rudolf Ordelt

Národnost

česká

Datum a místo narození

* 13. 4. 1878, Přerov

Datum a místo úmrtí

† 2. 10. 1938 (60 let), Kroměříž

Obor působení

strojírenství

Vzdělání

vyučil se u Adolfa Schipka v obchodě s koloniálním zbožím v Kroměříži

Zaměstnání

účetní v továrně na uzeniny Františka Navrátila z Kroměříže
do r. 1928 společník v firmě Ing. Jana Kvapila (odchod J. Kvapila do Austrálie)
Podmínkou k založení firmy bylo zhotovení prototypu magneta a vyzkoušení jeho bezvadné funkce na stacionárních motorech firmy Ignác Lorenz z Kroměříže.
1926 upravovaly ve dvorním traktu domu na Komenského náměstí č. p. 105 v Kroměříži výrobní prostory z původní jednopatrové hospodářské budovy
14. srpna 1926 vzniká první československá firma pod názvem: Magneton na elektromagnetické zapalování a byla založena na základě společenské smlouvy dne první československá továrna na elektromagnetické zapalovače, společnost s ručením omezeným, Kroměříž. V roce 1926 založil společně s Ing. Janem Kvapilem firmu Magneton Kroměříž.

Působil(a)

Kroměříž

Komentář

Ing. Jan Kvapil získal pro myšlenku založení továrny na výrobu elektromagnetického zapalování v Kroměříži podnikatele Rudolfa Ordelta, který poskytl potřebný kapitál i budovy. Odborné znalosti a schopnosti Ing. Jana Kvapila neodpovídaly jeho vzdělání a jím zkonstruovaná magneta byla technicky i technologicky ve srovnání se zahraničními výrobky velmi nevhodná. Pro neustálé reklamace a velké výrobní ztráty bylo nutné počátkem roku 1928 výrobu magnet zastavit. Ing. Jan Kvapil se rozhodl společnou firmu opustit.
V roce 1906 se R. Ordelt oženil s vdovou po tragické smrti F. Navrátila. Po první světové válce prodal uzenářský závod Vladimíru Konečnému. Zemřel na onemocnění jater.

Pohřben(a)

Kroměříž 03/003, sektor 3, poloha hrobu na mapě
Rudolf Ordelt, zdroj: Patka
zdroj: Patka

Hrob

zdroj: Patka 1.1.2021
zdroj: Patka 1.1.2021

Zdroje

ZAVADIL, Radomír. Založení podniku Magneton, továrny na elektromagnetické zapalovače společnosti s r.o., Kroměříž a jeho samostatná existence před začleněním do koncernu Československé zbrojovky a.s., Brno. In: Diplomová bakalářská práce. FF MU Brno 2016, [online] cit. [22.6.2023]. Dostupné z: docplayer.cz

Naposledy aktualizováno: 10. 9. 2023